Медицина

Як швидко і правильно вилікувати герпес

Багато людей чомусь думають, що все мікроорганізми, і тим більше віруси завжди і за будь-яких умовах є непримиренними нашими ворогами. Але це протистояння макроорганізму і мікроорганізму відбувається далеко не завжди.

І, найчастіше, метою роботи лікаря є попередження виникнення конфлікту.

Знайомтеся: герпесвіруси

Існує давня група великих вірусів, яка містить понад 100 їх видів і кілька сімейств. Це герпесвіруси. У здорової людини багато з них циркулюють безсимптомно в клітинах центральної нервової системи, в «сонному» стані, і не завдають ніякої шкоди. Щоб показати співвідношення розмірів тіла нейрона і розміру вірусу герпесу, наведемо простий розрахунок. Розмір тіла середнього нейрона - 60-80 мкм, або 0,06-0,08 мм. Розмір «тіла» одного вірусу герпесу - 150 нм. Це означає, що тільки 400-600 вірусів, укладені в один ряд, займуть розмір тіла клітини. Співвідношення приблизно таке ж, як у людини, по відношенню до розмірів великого круїзного корабля.

Приблизно так виглядають герпесвіруси

Тому кілька десятків або сотень віріонів «дрімають» в клітинах кожної здорової людини. Тому питання типу «як вилікувати герпес назавжди», або «як вилікувати генітальний герпес» позбавлені сенсу. Під «лікуванням» від герпесу, навіть по найжорсткішою і агресивної схемою, мається на увазі:

 • припинення реплікації, тобто розмноження вірусу;
 • переклад його в неактивний стан.

Таким чином, потрібно тільки «загнати звіра в клітку». Чому неможливо радикальне лікування герпесу? Тому, що у цих вірусів є дуже високу спорідненість (тропність, аффинность) до нервової тканини. Вони, потрапивши в організм людини, осівши на слизовій оболонці дихальних шляхів, проникають в нервові закінчення, і з током нейроплазму проникають в центральну нервову систему. А в навколишньому повітрі цих вірусів дуже багато.

знижений імунітет

У тому випадку, якщо у людини знижується імунітет, то виникає «пробудження» і реплікація (розмноження) вірусу, що супроводжується вираженим цитопатичної дії на клітини. Класичним ознакою будь-якого герпетичного ураження є пляма, яке перетворюється в горбок, потім в пляшечку з прозорою рідиною. Він лопається, виникає ерозія, а потім, при підсиханні - скоринка.

У тому випадку, якщо ерозії виникають на слизових, з'являється сильний біль. Іноді вірус «обожнює» висипати уздовж нервових стовбурів, як маслюки люблять висипати поруч з ялинником. В такому випадку, помітна «доріжка» з бульбашок, що повторює шлях нерва. Часто при цьому уражаються міжреберні нерви, але іноді страждають трійчастий і лицьовий нервові стовбури.

Герпетична інфекція в людському організмі може вражати багато органів і тканини, наприклад, крім звичайного «герпесу симплекс», або простого герпесу, існує і генітальний герпес, що викликається вірусом другого типу. Крім цього, можливий розвиток:

 • гострого герпетичного респіраторного запалення, герпетичного ГРВІ;
 • ураження очей, або розвиток офтальмогерпесу, який обов'язково повинен лікуватися в стаціонарі, оскільки результатом може бути повна сліпота;
 • Менінгітів або енцефалітів. Поразка герпесом головного мозку досі призводить до великого відсотка смертей;
 • ураження паренхіматозних органів. У ослаблених пацієнтів з імунодефіцитом розвивається герпетичний гепатит, або пневмонія. Ці захворювання протікають важко. Часто приєднується вторинна бактеріальна інфекція, в результаті якої виникають септичні стани;
 • природженої потворності, пов'язаних з генералізованою герпетичної інфекцією у новонароджених.

Як вилікувати герпес в домашніх умовах? Лікування герпесу у дорослих в будь-якому випадку, має на увазі застосування противірусних препаратів, а також імуномодуляторів. Розберемо, як виявляється і лікується герпес в найпоширеніших випадках.

Звичайний герпес симплекс

Принципи терапії герпетичної інфекції

Слід відразу сказати, що герпес при будь-якому прояві, незалежно від локалізації, повинен відразу ж починатися з призначення противірусних препаратів. Ви можете скільки завгодно проводити лікування герпесу народними засобами, але в тому випадку, якщо не застосовуєте противірусні препарати, то цей процес буде довгим.

Тому потрібно починати треба саме з них. Класичний препарат - це ацикловір. Їм проводять лікування статевого герпесу, висипань на слизовій носа, на губах, а також лікування оперізувального герпесу.

Звичайно, ацикловір також може бути різного ступеня чистоти, тому краще купувати ефективні препарати, наприклад, «Зовіракс», який проводиться на території Євросоюзу.

Зовіракс противірусну

У тому випадку, якщо просто виник герпес на губі, то можна просто кілька разів в день намазати місце висипання противірусною кремом, який містить 5% концентрацію діючої препарату. Як вилікувати герпес на губах? У тому випадку, якщо загальне самопочуття не страждає, або є ознаки ГРВІ, то в поєднанні зі звичайною патогенетичною терапією (рясне пиття, вітаміни, імуномодулятори) «застуда» на губах швидко зникає.

До імуномодуляторів можна віднести комплексні рослинні препарати, біологічно активні добавки, або вітамінно - мінеральні комплекси. Як простих засобів, що підвищують імунітет, відносяться:

 • перга, маточне молочко, прополіс, мед;
 • муміє;
 • джерела вітаміну «С» - смородина, журавлина, брусниця;
 • препарати алое, лимонника, женьшеню, золотого кореня. Вони називаються «адаптогенами», і підвищують неспецифічну резистентність організму;
 • дигідрокверцетин, що отримується з сібпрской модрини (препарат «Таксіфолін Байкальський», компанії «Сибірський кедр».

Таксіфолін - кращий засіб для зміцнення імунітету, а значить і для боротьби з герпесом

Тому якщо ви хочете знати, як швидко вилікувати герпес, що протікає в неускладнених формах, то потрібно розуміти, що без посилення імунітету не обійтися.

Коли показані таблетки?

Крім місцевих препаратів, наприклад, противірусних кремів і мазей, іноді призначається посилена терапія - застосовуються таблетовані противірусні засоби. Це може бути той же ацикловір, валацикловір ( «Валтрекс»), або інші препарати. Дія у них таке ж, але воно посилено «атакою з двох фронтів»: крем діє з ссторони слизової оболонки, а прийом ліків всередину створює потрібну, діючу концентрацію в крові.

Така комбінована терапія показана для лікування оперізуючого герпесу у дорослих, а також лікування генітального герпесу.

Одна таблетка препарату містить 200 мг речовини, і приймати потрібно її п'ять разів на день. У тому випадку, якщо людина не спить протягом 15-16 годин, то прийом «Зовиракса» повинен відбуватися через кожні три години. Так приймати препарати потрібно протягом тижня, або 10 днів.

Лікування герпесу в інтимних місцях також має бути комбінованим: місцева терапія кремом або маззю в області висипань, і прийом противірусних засобів всередину.

Герпес в інтимних місцях

Лікування генітального герпесу потрібно проводити, переконавшись, що терапію не слід доповнювати протигрибковим лікуванням. У тому випадку, якщо спочатку є урогенітальна інфекція, наприклад, хламідіоз, то спочатку потрібно вилікувати її, а потім приступати до ліквідації герпетичних проявів і боротьбі з грибками, наприклад, з вагінальним кандидозом.

Також комбіноване противірусне лікування показано, наприклад, при паралічі Белла, або парезі лицевого нерва. У тому випадку, коли полвіни особи «висить», в цьому часто винен герпес, який виникає в зовнішньому слуховому проході, і призводить до набряку лицьового нерва у вузькому кістковому каналі.

При парезі лицевого нерва починати лікування ацикловіром потрібно терміново, навіть до всяких візитів до лікаря. Чим пізніше розпочато терапія, тим менше шансів на відновлення мімічної мускулатури особи.

підсилюємо імунітет

Як вилікувати герпес при цих, більш поширених формах? В цьому випадку, потрібно застосовувати імуномодулятори, які називаються індукторами синтезу інтерферону. До них відносяться «Віферон», який може застосовуватися в ректальних свічках, «Рідостін», або нуклеинат натрію, а також препарати інтерферону для парентерального введення ( «Роферон-А», «Реаферон», гамма - інтерферон) і інші засоби. Звичайно, не варто забувати і про прості способи для підняття імунітету.

Всім відомі свічки «Віферон», які з кожним роком стають все дорожче

Про внутрішньовенному введенні противірусних препаратів

При герпетичної інфекції можлива поява настільки важких випадків, що тільки введення противірусних препаратів за посиленою схемою внутрішньовенно може придушити реплікацію вірусу. До таких варіантів відноситься:

 • здатний проникати офтальмогерпес, який може привести до повної сліпоти;
 • герпетичний менінгіт та енцефаліт (іноді показано введення противірусних препаратів ендолюмбально, щоб вони проникли в спинномозкову рідину);
 • вроджені та набуті форми герпетичної інфекції у новонароджених дітей;
 • поєднання герпетичної генералізованої інфекції на тлі ВІЛ в стадії СНІДу.

У певному випадку, внутрішньовенне призначення противірусних препаратів показано і в тому випадку, якщо потрібно гарантувати, що рецидив герпесу не виникне. Наприклад, в тому випадку, якщо у жінки з генітальним герпесом під час вагітності стався епізод загострення, і його вдалося вилікувати, то незадовго перед пологами може бути застосоване внутрішньовенне введення ацикловіру. В даному випадку можливу шкоду від того, що малюк підхопить герпетическую інфекцію в генералізованої формі, явно перевищує ту шкоду, яку може викликати введення препарату.

Внутрішньовенне введення потрібно, наприклад, при появі герпесу на тлі прийому імуносупресорів після пересадки нирки і в інших, особливих випадках.

З лікуванням герпесу все більш-менш зрозуміло. А як бути з лікуванням постгерпетична невралгії? Показані тут противірусні препарати, або імуномодулююча терапія?

Про постгерпетична невралгії

Лікування невралгії після оперізувального герпесу представляє складну, і часом нездійсненне завдання. Пацієнти роками відчувають болісні, пекучі болі по ночах, в той час, коли герпесу в міжребер'ї вже давно немає. Це відбувається тому, що вірус зміг викликати «переродження» нервової тканини, і нерв починає спонтанно генерувати помилкові больові імпульси, причому без будь-якої причини.

Лікування постгерпетична невралгії іноді передбачає (природно, на Заході), застосування наркотичних анальгетиків. Залишимо недоступність пластиру з фентанілом в Росії навіть для онкологічних хворих на совісті держави, і скажемо лише про те, що при появі оперізуючого лишаю не можна зволікати.

Точно так же, як і при паралічі Белла, будь-яка затримка в призначенні етіотропного лікування підвищує ризик розвитку постгерпетична невралгії.

Якщо це трапиться, то доведеться тривало приймати спеціальні протисудомні препарати від нейропатичного болю (саме так називається ця постгерпетическая біль), шукати кошти з капсаїцином, приймати антидепресанти і довгі роки страждати від хронічної, болісною і пекучого болю в спині.

Тому в тому випадку, якщо ви побачили в міжребер'ї бульбашкову висип, то терміново записуйтеся до лікаря - невролога, а поки ви очікуєте прийому (адже може пройти кілька днів) - терміново починайте прийом ацикловіру всередину, почніть змазування висипань за допомогою противірусної мазі або крему, і підвищуйте свій імунітет. В цьому випадку у вас є всі шанси, що вірус покине нерви, не заподіявши їм ніякої шкоди.

   

Цей проект є науково-популярним періодичним виданням, що покликаний висвітлювати нові технології і допомагати робити наше життя кращим. Знання - ось що є двигуном прогресу, не тільки лінь. Ми - це сайт наукових новин, ми регулярно збираємо і публікуємо новини в науці, техніці, медицині, космонавтиці, а також пишемо про все найцікавіше у світі науки.

Зображення